Dlaczego warto ubezpieczyć swoją podróż?

lotnisko

Planując wyjazd, szukamy najpierw promocji lotniczych, dobrego miejsca noclegowego jednak nie gwarantuje nam to bezstresowego wypoczynku. Warto pomyśleć wcześniej także o ubezpieczeniu podróży.

Ubezpieczenie podróży

Przed wylotem warto chociaż raz przeczytać rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 2004 roku, które określa zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na podkład lub odwołania czy opóźnienia lotu. Niewiele osób wie, że w określonych sytuacjach należy nam się odszkodowanie, posiłki czy też napoje, dwie rozmowy telefoniczne, możliwość wysłania wiadomości e-mail. Można ubezpieczyć się na wypadek opóźnienia lotu. Najczęściej dotyczy to opóźnieni powyżej 5 godzin. W przypadku odwołania lub wielogodzinnego opóźnienia lotu do pokrycia kosztów transportu do miejsca noclegowego, wyżywienia i noclegu  zobowiązany jest przewoźnik.

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży

Korzystając z ofert promocyjnych, tanich linii lotniczych często rezerwujemy bilety lotnicze ze znacznym wyprzedzeniem. Pozwala nam to na zakup najtańszych biletów lotniczych, jednak wiąże się z niebezpieczeństwem. W sytuacji, kiedy rezerwujemy lot na odległy o parę miesięcy termin, nie możemy przewidzieć, czy nie będziemy zmuszeni do rezygnacji z przyczyn od nas niezależnych. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu kosztów rezygnacji z biletu lotniczego. Warto zorientować się, jakie są terminy podpisywanie umowy, które mogą się różnić w zależności od terminu lotu oraz od towarzystwa ubezpieczeniowego. Decydując się na ubezpieczenie rezygnacji z podróży lotniczej, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie wydarzenia losowe będą nas uprawniały do zwrotu kosztów biletu oraz jak się to będzie rozkładało w czasie. Najczęściej zwrot kosztów otrzymamy w przypadku odwołania wyjazdu z powodu ciężkiej choroby ubezpieczonego lub współuczestnika podróży, śmierć bliskiego członka rodziny lub utrata pracy przez ubezpieczonego. Pamiętajmy, że planując podróż z dużym wyprzedzeniem, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się wydarzy przed wyjazdem. Jeśli nie ubezpieczymy się przed rezygnacją z podróży, to cała kwota wpłacona przepadnie, dlatego warto o tym pomyśleć zwłaszcza w przypadku dość kosztownych przelotów.

Dlaczego warto ubezpieczyć swoją podróż?