Tanie linie lotnicze – co powinniśmy o nich wiedzieć?

lotnicze

Tanie linie lotnicze (low cost) oferują loty pasażerskie na popularnych i atrakcyjnych trasach w niższych cenach niż tradycyjne linie lotnicze. Niższe koszty związane są jednak z niższym standardem – przeważnie oferowana jest tylko klasa ekonomiczna.

Dlaczego tanie linie lotnicze są tanie?

Samoloty tanich linii lotniczych latają na mniejsze lotniska, dzięki czemu oszczędzają na opłatach lotniskowych. Samoloty nie stoją też długo na płycie lotniska. Zaraz po przylocie szykują się do wylotu w następną trasę, dzięki temu możliwe jest oszczędne gospodarowanie paliwem oraz kosztami obsługi. Tanie linie lotnicze dysponują też ujednoliconą flotą samolotów, co pozwala zaoszczędzić na kosztach serwisowania. Miejsca w samolocie są rezerwowane głównie przez internet lub telefonicznie, a najtańsze bilety nie dają możliwości żadnych zmian po zakupie czy przebukowania w przypadku spóźnienia się na samolot. Droższe bilety dają nam możliwość ich zwrotu lub przebukowania.

Gdzie kupować bilety na tanie linie lotnicze?

Wyszukiwarki służą głównie do wyszukiwania tanich i promocyjnych lotów. Jeśli jednak chcemy zarezerwować bilety lotnicze, to musimy przejść na stronę przewoźnika i kupić bilet bezpośrednio. W niektórych sytuacjach lepiej jest skorzystać z zakupu biletu na tanie linie lotnicze u pośrednika. Dotyczy to sytuacji, kiedy mamy na przykład lot z przesiadką, a loty obsługiwane są przez dwie linie lotnicze. Jeśli pierwszy lot się spóźni, przez co spóźnimy się  na drugi, to przy zakupie biletów lotniczych low cost na własną rękę ten drugi lot nam przepada. Przy zakupie biletu  u pośrednika całe połączenie jest często ubezpieczone. Możemy też zakupić dodatkowe ubezpieczenia podróżne oraz ubezpieczenie rezygnacji z podróży. Przy wyszukiwaniu najtańszych biletów lotniczych oraz promocji może nam pomóc pośrednik. Dodatkowo możemy określić standard podróży i wymagania cenowe, dzięki czemu możliwe będzie efektywniejsze dopasowanie ofert. Pośrednicy kupują też czasem pewne pule biletów od linii lotniczych i sprzedają je po niższej cenie. Monitorują też nieustannie promocje lotnicze, dlatego to u pośredników częściej znajdziemy atrakcyjne ceny biletów.

Tanie linie lotnicze – co powinniśmy o nich wiedzieć?