Planowanie budżetu na podróż służbową. Jakie wydatki wziąć pod uwagę?

planowanie [podróży służbowej

W niektórych branżach pełnienie niektórych obowiązków zawodowych nie jest możliwe w trybie stacjonarnym. Także rozwój kariery bardzo często wiąże się podróżami służbowymi. Szkolenia, spotkania z kontrahentami, wypady integracyjne – wszystkie wyjazdy zawodowe wiążą się nie tylko ze żmudną organizacją, ale także z często niemałymi kosztami. Przy planowaniu wszelkiego rodzaju podróży służbowych, trzeba mieć świadomość tego, jakiego rodzaju wydatki można do niej zaliczyć. Ważna jest także dokumentacja, jaka będzie potrzebna w celu rozliczenia takiej podróży.

Co wchodzi w skład wydatków związanych z podróżą służbową?

Pierwszą, podstawową kwestią przy planowaniu podróży służbowej, jest oczywiście zaplanowanie transportu. Jeżeli podróż będzie obejmować swoim zasięgiem obszar poza granicami kraju, najlepszym rozwiązaniem byłaby decyzja o dostaniu się na miejsce samolotem. Pamiętać trzeba także o odpowiednio wcześniejszej rezerwacji biletów lotniczych. Transport to oczywiście nie tylko dostanie się z punktu A do punktu B, ale także sprawne poruszanie się na miejscu.

W zależności od czasu trwania wyjazdu, pod uwagę powinno wziąć się także koszty związane z jedzeniem. W tym celu osobie, która będzie uczestnikiem wyjazdu służbowej, powinna zostać przyznana dieta. Wyżywienie pracownika odbywającego podróż służbową także zalicza się do wydatków delegacji. Ostatnim ważnym, a jednocześnie najbardziej kosztownym w całej podroży zagadnieniem, jest nocleg.

Dokumentacja budżetu podróży służbowej

Aby móc w prosty sposób rozliczyć koszty związane z podróżą służbową, dobrze jest posiadać odpowiednie potwierdzenia poszczególnych czynności. Pracownik, który wybiera się w delegację, powinien zostać uczulony na to, aby pod żadnym pozorem nie pozbywał się biletów lotniczych czy autobusowych, ewentualnych paragonów za paliwo, rachunków za taksówkę czy potwierdzenia rezerwacji noclegu w hotelu.

Jak widać, planowanie podróży służbowej nie należy do najłatwiejszych zadań, szczególnie jeżeli chodzi o logistyczną stronę całego przedsięwzięcia.

Planowanie budżetu na podróż służbową. Jakie wydatki wziąć pod uwagę?